AVM’de Plaka Tanıma Sistemi Zorunlu Oldu

Akis güvenlik çözümleri

AVM Otoparkları İçin Plaka Tanıma Sistemi

AVM Otoparklarının Giriş ve Çıkış Noktalarına kurulması zorunlu hale getirilen Plaka Tanıma Sistemidiğer bir taraftan daAVM Yönetimleri için büyük bir ihtiyaçtır.

AVM Yönetimleri Plaka Tanıma Sisteminden elde edecekleri verilerle müşteri yoğunluk analizlerini çok ayrıntılı bir şekilde yapabilecekler.

İlgili Haber: (Tıklayın)https://www.youtube.com/watch?v=aSkTFHhHJSI&t=4s

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının, “Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete ‘de yayımlandı.

Buna göre, Alışveriş Merkezleri’nde araçla giriş çıkış yapılan açık ve kapalı otopark gibi kontrollü alanların giriş ve çıkışlarına AVM yönetimi tarafından plaka tanıma sistemi kurulması ve işletilmesi sağlanacak. Bu sistemden elde edilen veriler kolluk birimleri ile anlık olarak paylaşılacak.

İçişleri Bakanlığınca kamu güvenliği açısından gerekli görülmesi halinde de araçla giriş çıkış yapılan açık ve kapalı otopark gibi kontrollü alanların girişlerine AVM yönetimi tarafından araç altı görüntüleme sistemi kurulup işletilecek.

AVM Otopark Giriş ve Çıkış Kontrolü

AVM’lerinotopark giriş-çıkış noktaları kontrol altına alınır. Otoparka giriş ve çıkış yapan her aracın yüksek (HD) çözünürlüklüfotoğrafı, plaka bilgisi, giriş-çıkış zamanı sistem tarafından kayıt altına alınarak yıl, ay, gün, saatbazlı veri tabanında saklanır ve gerektiği durumlarda çok ayrıntılı raporlar verilir. Raporlar yazıcıdan çıktı alınabilir ve resimli PDF, Word, Excel formatlarında arşivlenebilir.

Kara Liste Araç Kontrolü

AVM otoparkınagiriş veya çıkışyapmasını istemediğinizaraçlar olması durumda Kara Liste menüsünden sisteme bu araç plaka bilgilerinin girilmesi yeterlidir.SistemKaraListeye kayıtlı bir araç plakası tespit ettiğinde otomatik olaraksesli vegörselalarm üretir.

Kara Liste özelliği ile Kolluk Kuvvetleri tarafından aranan araçların yakalanması da mümkündür.

(EGM) Emniyet Genel Müdürlüğü POLNET Entegrasyonu

Plaka TanımaSistemi çözümlenmiş plakayı POLNET (EGM WEB Service) veri tabanında bulunan bilgilerden kontrolederek gerekli uyarıları üretebilir. (Entegrasyon İçin İzin Alınması Gerekir)

Otopark Doluluk Oranı

Anlık olarak AVM otoparkının % yüzde kaçının dolu olduğu ve içerideki araç sayısı görülebilmektedir.

Acil Durum Butonu

Plaka Tanıma Sistemine otopark bariyerlerinizin entegre edilmesiyle; Terör Olayı, Sel, Yangın, Deprem vb. durumlarda otopark bariyerlerinin otomatik olarakaçık kalmasını sağlayabilirsiniz, bu durum otoparkın hızlı tahliye edilmesine olanak verir. Bu geçişler ayrıca raporlanabilmektedir.

Plaka Tanıma Sistemi bu gibi durumlarda, mevcutta bulunan yangın alarm sistemi, deprem tespit cihazı gibi sistemlerle entegre olabilir ve bu cihazlardan tetik gelmesi durumunda Acil Durum oluşturarak bariyerlerin tamamını açık pozisyona getirir.

Fazla Giriş / Geçiş Alarmı

Yönetim tarafından belirtilmiş olan süre içerisinde (saat veya gün) belirtilen adet kadar veya daha fazla geçiş yapan aynı plakalıaraç olması durumunda sistem sesli ve görsel olarak alarm üretir. (otoparka sürekli giriş çıkış yapan bir aracın tespit edilmesi)

AVM etrafındaki yolların üzerine konumlandırılacak olan Plaka Tanıma Kameraları olması durumunda AVM etrafındansık aralıklarla geçiş yapan araçlar da tespit edilebilir.

Raporlama İşlemi (AVM Otopark İstatistik ve Grafik Raporlar)

AVM “Alışveriş Merkezi”Plaka Tanıma Sisteminin ayrıntılı raporlar menüsü sayesinde Araç giriş-çıkış bilgileri, abone/otomatik geçiş, misafir araçlar, fotoğraf ve plakaları ile beraber raporlanabilir. Bu bilgiler istenildiği zaman plaka, tarih, saatbazlı sorgulama ile istenilen saattesisteme girilenE-mailadreslerine fotoğrafları ile beraber otomatik olarak gönderilir. Rapor listelerini PDF, EXCEL, WORDformatlarında alabilirsiniz.

Gelişmiş Genel Raporlar, İstatistik ve Grafik Raporları sayesinde aşağıdaki verilerin tamamına kolayca ulaşabilirsiniz:

AVM Otoparkı Plaka Tanıma Sistemi Genel Raporlar;

 • Plaka Bilgileri, Araçların HD Çözünürlükte Fotoğrafları, Tarih-Saat Bazlı Sorgulama, Araçların Abonelik Bilgisi
 • Araçların Hangi Yönde Hareket Ettiği Bilgisi (Ters Yön Alarmı)
 • AVM Otoparkına Giriş-Çıkış Yapan Araçların Hızları
 • Giriş-Çıkış Yapan Araçların Hangi Kapıdan (Noktadan) Geçiş Yaptığı
 • Kara Listeye Kayıtlı Olan Araçların Raporlanması
 • Tüm Bilgilerin WORD,PDF,EXCEL Olarak Kaydedilebilmesi ve Yazıcıdan Çıktı Olarak Alınabilmesi
 • Bilgilerin Fotoğraflı Olarak Belirlenen Mail Adresine Belirlenen Saatlerde Otomatik Olarak Gönderilmesi

AVM Otoparkı Plaka Tanıma Sistemi İçerideki Araçlar Raporu;

 • Plakaya Göre Rapor Alabilme (Joker Karakterlerle)
 • Araçların Parklanma Sürelerine Göre Rapor Alabilme (Uzun Süre Park Eden Araçları Tespit Etme)
 • İçerideki Araçların Hangi Otopark Noktasından ve Hangi Tarihte Giriş Yaptığının Raporlanması
 • Tüm Bilgilerin WORD,PDF,EXCEL Olarak Kaydedilebilmesi ve Yazıcıdan Çıktı Olarak Alınabilmesi
 • Araçların en çok kullandıkları otopark katları (Kat Geçiş Noktalarına Plaka Tanıma Kamerası Takılmalıdır)

AVM Otoparkı Plaka Tanıma Sistemi İstatistik & Grafik Raporu;

 • Yıllık ve AylıkAraç Giriş Adetleri (Hangi Yıllar ve Hangi Aylarda Ne Kadar Yoğunluk Olmuş)
 • Saatlere Göre Araç Giriş Adetleri (Hangi Saatler Daha Çok Araç Girişi Oluyor)
 • Parklanma Süreleri ve Ortalama Parklanma (Araçlar Otopark İçerisinde Ne Kadar Kalıyorlar)
 • İllere Göre Giriş Adetleri (Hangi İlin Plaka Kodundan Araç Adet Araç Giriş Yapmış)

Düzenlendiği her yıl, konferans içeriklerinin, dönemin ihtiyaçlarına ve güncel teknolojik gelişmelere göre belirlendiği ISAF Exclusive Fuarı ve Konferansı’nın 2022 teması Güvenlik ve İç Güvenlik için Akıllı Sistemler (Smart Systems for Industrial and Homeland Security) olarak belirlenmiştir.

ISAF Exclusive, 2022 yılında belirlenen temaya uygun olarak:
Bu alanlarda faaliyet gösteren önemli firmaların ürünleri, projeleri ve çözümlerini stant alanlarında sergiledikleri, konferans konuşmacılarının bu temaya uygun olarak konuşmalar yaptıkları, yine bu alanda faaliyet gösteren özel sektör temsilcileri ile kurumların ziyaretçi ve dinleyici olarak davet edileceği kapsamda ve özellikte düzenlenecektir.

İlk gününden itibaren yakaladığı başarıyı her geçen sene bir üst seviyeye taşıyabilmek adına projelendirilen ISAF Exclusive, 2022 Mart ayında yenilikleri ile bir kez daha sektörün tüm paydaşlarını buluşturan en seçkin etkinlik olarak gerçekleşecektir.

Makaleyi Paylaş

Macun mah. 177 cad. Timko 2 İşyerleri Sitesi no: 19 I-1 Yenimahalle/ Ankara

Gündem

Akis Elektronik Güvenlik güncellemelerinden haberdar olmak için bize ulaşın.

  Macun mah. 177 cad. Timko 2 İşyerleri Sitesi no: 19 L-1 Yenimahalle/ Ankara

  Çalışma Saatleri:

  Pzt – Cts: 08:00 – 18:30 

  Tüm Hakları Saklıdır.

  Call Now Button