Güvenlik Kamerası Nasıl Kurulur?

Güvenlik Kamerası Nasıl Kurulur?

Güvenlik kamerasını nasıl kuracağınız, seçtiğiniz kamera türüne ve özelliklerine bağlıdır.

Kurulum ve kameranızı yerleştirmenin en iyi yolu hakkında size bilgi vereceğiz.

Ne tür bir kamera istediğinizden emin değilseniz, seçeneklerinizi keşfetmek için diğer incelemelerimizden bazılarına göz atın:

Kurulum maliyeti ne kadardır?

Güvenlik kameranızı kendiniz kurarsanız, kurulum size bir kuruşa mal olmaz.Profesyonellerin sizin için yapmasını tercih ederseniz, o hizmete biraz ücret düşünmeniz gerekir.

Kendin yap güvenlik kamerası kurulumu

Kendiniz bir kamera kurabiliyorsanız, ekipman için ödeme yaptıktan sonra oldukça ücretsizdir.

Günümüzde çoğu kameranın kurulumu yalnızca kendi başınıza kolay değil, aynı zamanda mümkün olduğunca acısız olacak şekilde tasarlanmıştır.Bazılarını masaya koyabilir, duvara monte edebilir veya manyetik bir yüzeye yapıştırabilirsiniz.Ancak, herkes duvarlarını delme konusunda rahat değildir.

Kendi başınıza kurmanız en kolay kameralar, kablosuz, pille çalışan kameralar olacaktır.İnternetten aldığınız standalone güvenlik kameranız varsa, bunları kendiniz kurmak da oldukça kolaydır.Sadece kamerayı istediğiniz yere koymanız ve güç kablosunu takmanız yeterlidir.

Profesyonel kurulum

Önerdiğimiz profesyonelce kurulmuş En İyi Güvenlik Sistemlerinden birini alırsanız, kameralarınız dahil her şeyi sizin için kuracak bir kurulum teknik ekibi alırsınız. Kamera güvenlik sisteminize entegre olan tüm bir ev güvenlik kameraları ağına sahip olmak istiyorsanız, bu kameraları sizin için profesyonel bir şekilde kurmak çok daha kolaydır.ProfesyonellerinSistem montajı yapması ve takmasını sağlamak da daha kolaydır,böylece elektrik kablolarıyla uğraşmanıza gerek kalmaz.

Bağımsız güvenlik kameraları için profesyonel kurulum

Kendiniz bir kamera satın alıyorsanız ve onu profesyonel bir şekilde kurmak istiyorsanız, güvenlik kameraları için yerel profesyonel kurulum bulmanın harika bir yolu firmanın referanslarına bakmaktır.Ayrıca, CCTV şirketlerinin daha yüksek fiyatlarına kıyasla aslında paranızın karşılığını fazlasıyla alıyor olacaksınız.

Ne kadar ödeyeceğiniz, ne tür bir cihaza sahip olduğunuza ve konumunuz gibi potansiyel olarak diğer faktörlere bağlıdır.

Güvenlik kameranızı nasıl yerleştirmelisiniz?

Herkes hırsızlar ve hırsızlıklarla uğraşmak zorunda değil (şükürler olsun).Bazılarımız sadece olası bir olay yaşandığında bunu görmek, kontrol etmek veya yokken kameranın kurulu yerini görmek istiyoruz.Bazen de kurulumu yapılan yerin kontrol etmenin bir yolunu ister.

Hangi amacın sizin için daha önemli olduğuna karar verin ve kameranızı, neye dikkat etmek istediğinizi en iyi görebileceği bir yere yerleştirin.

İç mekanda mı dış mekanda mı?

İç ve dış mekan kameraları arasındaki en büyük fark,hava koşullarınadayanma yetenekleridir.Yeni kameranızın yılın ilk kar fırtınasında, özellikle de kar botlarınızın da kaybolduğunu fark ettiğinizde, son isteyeceğiniz şey çıkmasıdır.

Satın almak istediğiniz kameranın çalışma sıcaklığını ve onaylı kullanımını kontrol edin.İçeride olduğu kadar dışarıda da çalışacak şekilde değiştirilebilenbazı modeller var. Vandalproof, waterproof , IP65, IP66, IP67 serisine göre değişiklik göstermektedir. Kurulumu yapılacak yere göre uygun ürün tercihi kesinlikle şarttır.

İç mekan güvenlik kamerası nereye kurulur

Bir iç mekan kamerası kurmak, doğru noktayı bulmak, prize takmak, açmak ve mobil veya masaüstü uygulamanızla senkronize etmek kadar kolay olabilir.Bazıları delme gerektirebilirken, karşılaştığımız çoğu iç mekan kamerası bir tornavidadan başka bir şeye ihtiyaç duymaz.

İyi bir iç mekan kamerası, daha yüksek bir köşe veya rafla elde edebileceğiniz iyi bir görüş alanına sahip olmalıdır.En iyi yerler, odayı net bir şekilde görebilecek, kamerayı hırsızlardan gizleyebilecek bir yere ve çok az yaya trafiğine sahip olacaktır.

Dış mekan güvenlik kamerası nereye kurulur

Dış mekan kamerası için en popüler yerler sundurma altları garaj kapısının üstü veya binanın ön veya arka cephesine bakmaktır.Bir dış mekan güvenlik kamerası için geniş bir görüş alanınız olduğundan emin olun.Bir dış mekan kamerası için, mümkün olan tüm hareketleri daha küçük bir görüş alanıyla yakalamak için kameranızın çoğunlukla bir araba yoluna veya yürüyüş yoluna baktığından emin olun.

Kablolu, kablosuz veya pilli kamera mı almalısınız?

Güvenlik kameraları için genellikle üç güç seçeneği vardır, ancak terminoloji biraz kafa karıştırıcı olabilir:

 1. Kablolu, bu, kameranın hem güce hem de internete bağlanmak için kablolara güvendiği anlamına gelir.
 2. Kablosuz, bu, kameranızın internete kablosuz olarak bağlanabileceği, ancak bir güç kablosu gerektirdiği anlamına gelir.Bazen bu kameralar kablo gerektirdiğinden hala "kablolu" olarak adlandırılır.
 3. Kameranın pil takımıyla bittiği ve herhangi bir kabloya ihtiyaç duymadığıkablosuz bağlantı.Bazen bu kameralar, güç kablosu olmadan çalıştıkları için kablosuz olarak adlandırılır.

Kablolu kurulum ile yerleşim açısından biraz kısıtlısınız ama bağlantınız daha güvenilir ve emniyetli olacaktır.Kabloyu nereye çalıştırmanız gerektiğini ve ne kadar uzunluğa ihtiyacınız olduğunu düşünün.Her zaman daha uzun uzatma kabloları satın alabilirsiniz.

Kablolu güvenlik kamerası kurma adımları

 1. Duvarda sabit bir yer bulun.
 2. Bazı kameralar bir vidalama gerektirebilir, diğerleri ise alçıpan ankrajlarıyla birlikte gelir.
 3. Mevcut kablolamayı kontrol edin.
 4. Uygun delikleri işaretleyin ve delin.
 5. İzleme kaynağına takmak için kabloları duvardan geri geçirin.

Sadece deldiğiniz deliğin kabloyu çekebilecek kadar büyük olduğundan, ancak artık kamerayı monte edemeyecek kadar büyük olmadığından emin olun.

Kablosuz (bazen hala kablosuz olarak adlandırılır) kameraların büyük bir avantajı, onları neredeyse her yere yerleştirebilmesidir.Ancak yine de Wi-Fi, Bluetooth veya diğer kablosuz bağlantılarınızın kapsama alanında olduğunuzdan emin olmak isteyeceksiniz.

Bununla birlikte, dış mekan kameranızınbir güç kablosuna ihtiyacı varsa, gerekirsetuğla veya sıva gibi daha yoğun malzemeleri kolayca delinebilmeniz gerekir.

Hırsız veya suçlu bir kişinin kamerayı alıp gitmesine izin vermemek için güvenlik kameranızı erişemeyeceği bir yere koyduğunuzdan emin olun.Teknik Personel, kameralarınızı yerden en az 3 metre yüksekliğe yerleştirmenizi tavsiye ediyor - ancak daha fazla yükseğe çıkmayın, aşağıda neler olduğunu göremezsiniz.

Yerel depolamayı mı yoksa bulut depolamayı mı seçmelisiniz?

Günümüzde çoğu kamera, hırsızların yalnızca kanıtları alıp kaçmasını önlemenin bir yolu olarak bulut depolama sunuyor, ancak bazı insanlar gizliliği ve rahatlığı nedeniyle hala yerel depolamayı tercih ediyor.

Yerel depolama seçenekleri kameraya göre değişir ancak şu seçenekleri içerebilir:

 • MicroSD kartlar
 • USB sürücüler
 • Dijital Video Kaydediciler (DVR'ler)
 • Ağ(Network) Video Kayıt Cihazları (NVR'ler)

Yerel depolama ile gidiyorsanız, kameralarınızı zarar görmeyecek, ancak ihtiyacınız olduğunda ona erişebileceğiniz bir yere yerleştirmeniz gerekir.Ancak bulut depolama alanı edinirseniz, telefonunuz veya masaüstü uygulamalarınız aracılığıyla görüntüleri görüntüleyebilir ve kameranın durumu ne olursa olsun çekimlere erişebilirsiniz.

Özet: Güvenlik Kamerası Nasıl Kurulur

Önerdiğimiz çoğu kamera için bunları kendiniz kurabilirsiniz.Değilse, güvenlik şirketinin kendisinden veya bir üçüncü taraf sağlayıcıdan her zaman yardımcı olabilecek bir profesyonel vardır.

Kendin Yap kurulumuna gidiyorsanız ve daha özel talimatlara ihtiyacınız varsa, bazı CCTV ve gözetim şirketlerinin web sitelerinde ayrıntılı izlenecek yollar ve video eğitimleri vardır:

 • Güvenlik Sistemleri hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız lütfen En iyi CCTV Sistemleri ve modellerini inceleyiniz.

Türkiye de Sözde Kamera Sistemi ve Güvenliği

Güvenlik sistemleri ve kameralar, mahallenizdeki bir serseri veya geceleri şüpheli sesler tarafından rahatsız edildiyseniz, harikadır.Ancak bu şeyler pahalıdır ve yeni bir şey kurmak bir güçlük gibi görünüyor.Peki ya sahte güvenlik kameraları?Onlar kadar gerçek görünüyorlarsa, aynı derecede iyi olmalılar, değil mi?Yoksa onlar mı?

Hırsızların gerçek ve sahte ev güvenlik önlemleri hakkında ne düşündüklerini ve her ikisinin de eşit derecede etkili olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü Hırsızlarda, Kameranın gerçek mi sahtemi olduğunu çok iyi anlayıp analiz yapıyorlar. Sadece kendinizi biraz daha emniyette hissetmekten başka hiçbir işe yaramayacağından emin olun.

Kamera Sistemi Olmasına Rağmen Hırsızlıkla Karşılasanlar ;

 • %15'i sahte güvenlik kamerası kullandı.
 • %25'i sahte çevre kamerası veya modası geçmiş bir kamera güvenlik izleme sistemi kullandı.
 • %24'ü sahte veya güncel olmayan bir güvenlik sistemiyle izlenmekte tabelası kullandı.
 • %24'ü kapı önündeki saksının içene bir anahtar saklamış.
 • %28'i paspaslarının altına bir anahtar saklamış.

Türkiye’ye sorduk: Sahte ev güvenliği ne kadar etkili?

 • Her 5 kişiden 1'i sahte bir güvenlik sistemleriningerçek bir sistemkadar etkiliolduğuna inanıyor.
 • Her 4 kişiden 1'i sahte bir güvenlik kamerasınıngerçek bir güvenlik kamerasıkadar etkiliolduğuna inanıyor.
 • %17'si sahte bir güvenlik alarmının (sesli)gerçek bir alarmdandaha etkiliolduğuna inanıyor.
 • %17'si sahte bir güvenlik izleme tabelasınıngerçek biretikettendaha etkiliolduğuna inanıyor.

Pek çok insan sahip oldukları alanı korumak için sahte güvenlik kameraları ve bozuk kamera veya güvenlik sistemiyle izlenmekte tabelası gibi taktikler kullanıyor ve birçoğu bu önlemlerin gerçek bir sistem kadar etkili olduğunu düşünüyor.

Ancak çoğu insan, orijinal bir kamera sisteminin herhangi bir sahte üründen daha iyi olduğu konusunda hemfikirdir.Mülkünüzü savunmak söz konusu olduğunda, çoğunluk görüşü, gerçek güvenlik sistemlerinin ve gerçek kameraların daha iyi koruma sağladığıdır.Ve Akis Güvenlik olarak katılıyoruz.Bir mobil uygulama aracılığıyla görüntüleyebileceğiniz bir canlı akış ve davetsiz misafirlere bağırmak için kullanabileceğiniz iki yönlü ses ile gerçek bir güvenlik kamerası, her zaman bazı plastik kopyaların üstesinden gelecektir.

AKİS Blog
 • 26.11.2021
  Otopark bariyerinizin araç plakanızı gördüğünde açılmasını ister misiniz?

  “Plaka Tanıma Sistemi” kart, uzaktan kumanda, OGS cihazı, etiket vb. ürünlere ihtiyaç duymaz, aracınızın plakasının olması bariyerinizin otomatik açılması için yeterlidir…

 • 26.11.2021
  Plaka Tanıma Sistemi Nedir?

  (Automatic Number Plate Recognition, ALPR, ANPR) Plaka Tanıma Sistemi kameralardan elde edilen araç görüntüsünün üzerinde plaka bölgesi tespit edilerek ve ayrıştırılarak, plaka üzerinde bulunan karakterlerin optik karakter tanıma (Görüntü İşleme) yöntemleri ile okunması işlemidir. Projeye göre değişik uygulamaları olup, uygulamaya özel algoritma ve donanım yapısının bir araya getirilmesi ile oluşturulan bir sistemdir.

 • 26.11.2021
  Otoyollarda Neden Plaka Tanıma Sistemi Kullanılmalı ?

  Günümüzde gelişen yazılım teknolojisi ile araçların sadece plakaları değil marka ve renkleri de tespit edilebilmektedir. Bu özelliğin aranan (ihbarlı) araçların yakalanmasında Emniyet Teşkilatına büyük fayda sağlanacağı düşünülmektedir…

 • 26.11.2021
  Ücretli Otoparklarda Neden Plaka Tanıma Sistemi Kullanılmalı ?

  Plaka Tanıma Sisteminin kullanım alanlarından biride ticari olarak işletilen ücretli otoparklardır; Ücretli otoparklarda giren-çıkan araçların takip edilmesi ve ön muhasebenin tutulmasına yönelik bilgisayar kontrollü yazılım sistemidir. Ücretin otopark girişinde araç tipine göre peşin alınması ya da otopark çıkışında içeride kalınan süre doğrultusunda ücret alınması şeklinde değişik uygulamalar vardır. Otoparkın çalışma şekline göre sistem adapte edilebilmektedir.

 • 04.11.2020
  Yangın İhbar Sistemleri Nasıl Çalışır

  Alarm anında havalandırmayı açmak, asansörü istenen yere getirip tekrar çalışmamasını sağlamak, yangın söndürme sistemlerini devreye sokmak gibi... Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec at varius neque. Nulla ut tristique mauris. Nam ut condimentum ligula. Vestibulum quis felis sed sem tincidunt interdum a non velit. Nullam eleifend consequat magna, vehicula bibendum ipsum pretium eu. Nam ac dolor turpis.

 • 26.11.2021
  AVM'de Plaka Tanıma Sistemi Zorunlu Oldu

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığının, “Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete ‘de yayımlandı. Buna göre, Alışveriş Merkezleri’nde araçla giriş çıkış yapılan açık ve kapalı otopark gibi kontrollü alanların giriş ve çıkışlarına AVM yönetimi tarafından plaka tanıma sistemi kurulması ve işletilmesi sağlanacak. Bu sistemden elde edilen veriler kolluk birimleri ile anlık olarak paylaşılacak.

 • 04.11.2020
  Güvenlik Kamerası Nasıl Kurulur?

  Güvenlik kamerasını nasıl kuracağınız, seçtiğiniz kamera türüne ve özelliklerine bağlıdır. Kurulum ve kameranızı yerleştirmenin en iyi yolu hakkında size bilgi vereceğiz. Ne tür bir kamera istediğinizden emin değilseniz, seçeneklerinizi keşfetmek için diğer incelemelerimizden bazılarına göz atın:

AKİS GÜVENLİK SİSTEMLERİ
TİMKO 2 İŞYERLERİ SİTESİ I-1 YENİMAHALLE / ANKARA
faks
0 312 473 56 01
İletişim formu