Yangın İhbar Sistemleri Zorunluluk mu?

YANGIN İHBAR SİSTEMLERİ ZORUNLULUK DEĞİL, İHTİYAÇ!

Yangın Algılama ve Alarm Sistemlerinin hayatımızdaki yeri ve önemi çok büyük. Büyük can ve mal kayıplarına neden olan bu felaket aslında önlem alınması gereken büyük bir unsurdur. Ancak alınacak önlemler ve kurulacak sistemlerle olası bir yangının felaket boyutuna geçmesini önlemek de yapabileceklerimiz arasındadır.

Yangının çıkmasını önlemek ve yangının yayılmasını önlemek farklı tedbir ve gereklilikler istese de özünde ortak bir sisteme dayanırlar, erken önlem almak. Ne yazık ki bugün pek çok kurum ve kuruluşta ya Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri yok ya da var olan sistemler eski ve bakımsız durumda.Bunun önüne geçmek için Yangın İhbar Sistemlerinin önemini ve gerekliliğini anlamak gerekir.

Doğru şekilde kurulacak ve düzenli bakımı yaptırılacak Yangın İhbar, Yangın Algılama ve Yangın Alarm Sistemi olası bir felaketin doğuracağı zarardan ve yükten çok daha azına mal olacaktır.

YANGIN İHBAR SİSTEMLERİNİN FAYDALARI

Yangın İhbar Sistemleri’nin öncelikli amacı ve faydası olası yangın felaketi nedeniyle oluşabilecek can ve mal kayıplarını azaltmak için uyarı vermektir. Bu kapsamda erken uyarı sağlayan bu sistemler sayesinde;

 • Yangın İhbar Sistemleri ile yangın daha yayılmadan hızlı şekilde ikaz verilir ve yetkili birimlerinin daha erken müdahalesi sağlanır.
 • Yangın İhbar Sistemleri ile olası can kayıplarını önlemek adına tahliye için daha fazla zaman kazanılır.
 • Yangın İhbar Sistemleri ile özellikle büyük alanlarda ya da yangın riskini artıran ürünlerin bulunduğu fabrikalarda yangın çıkış noktasının tespiti ve buna bağlı olarak müdahale şeklinin belirlenmesi sağlanır.
 • Yangın İhbar Sistemleri ile daha çok fabrika ve üretim yapan yerlerde erken algılama sayesinde tehlikeli olabilecek birimlerin ya da nesnelerin ortamdan uzaklaştırılması sağlanarak yangının büyümesi engellenebilir.

Hem doğada hem de yaşam alanlarımızda sıklıkla karşılaşabildiğimiz yangın afeti için herkese düşen görevlerin olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Doğru sistemlerin ve malzemelerin seçilerek maksimum fayda sağlayacak şekilde konumlandırılması, kurulan sistemlerin kontrol ve bakımlarının eksiksiz yapılması çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki yangın çıktıktan sonra ödenecek bedel, çıkmasını önlemek ve tedbirleri almak için ödenecek bedelden çok daha fazladır. Siz de Akis Güvenlik Yangın İhbar Sistemleri hakkında hizmet almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

akis güvenlik sistemleri pdks access control sistemleri cctv kamera plaka tanıma turnike geçiş bariyer sistemleri server storage ağ network sistemleri yangın ihbar sistemleri akıllı ev merkezi uydu telefon santral sistemleri

Macun mah. 177 cad. Timko 2 İşyerleri Sitesi no: 19 I-1 Yenimahalle/ Ankara

Gündem

Akis Elektronik Güvenlik güncellemelerinden haberdar olmak için bize ulaşın.

  Macun mah. 177 cad. Timko 2 İşyerleri Sitesi no: 19 L-1 Yenimahalle/ Ankara

  Çalışma Saatleri:

  Pzt – Cts: 08:00 – 18:30 

  Tüm Hakları Saklıdır.

  Call Now Button